Greckokatolicka cerkiew pw. św. św. Kosmy i Damiana w Piorunce powstała w 1798 r. w stylu łemkowskim typu północno-zachodniego. Jest to trójdzielna, orientowana budowla składająca się z prezbiterium, nawy i babińca otoczonego słupami wznoszącej się nad nim wieży. Każda z części świątyni została zakończona odrębnym baniastym hełmem z krzyżem. Wszystkie dachy zaliczane są do typu namiotowego i przykryto je w całości blachą. Wieża ma konstrukcję izbicową, a prezbiterium, nawę i babiniec postawiono w technologii zrębowej. Ściany zewnętrzne zostały zabezpieczone gontem. Teren wokół cerkwi otoczono niskim, kamiennym murkiem.
Wewnątrz zachował się niemal kompletny ikonostas z przełomu XVII i XVIII wieku, choć w czasie naszej wizyty można było zobaczyć tylko kilka ikon. Być może pozostałe poddano konserwacji. Ikonostas wywodzi się z wcześniejszej, nieistniejącej już cerkwi w Piorunce, zbudowanej po 1634 r.
Dwa niewielkie ołtarze boczne pochodzą z początku XVIII wieku. Uroku nadaje świątyni polichromia wykonana w 1930 r.
Po drugiej wojnie światowej z Piorunki wysiedlono Łemków. Na skutek tych wydarzeń cerkiew została przejęta przez kościół rzymsko-katolicki i stan ten istnieje do dziś. Świątynia nosi obecnie wezwanie Matki Boskiej Różańcowej i jest kościołem filialnym parafii w Czyrnej.
Jak dojechać:
Cerkiew położona jest w Piorunce, wsi w gminie Krynica-Zdrój, w powiecie nowosądeckim, w województwie małopolskim, 33 kilometry na południowy wschód od Nowego Sącza.
Tel. do parafii w Czyrnej: 18 47 41 610
Współrzędne GPS: 49°29′31,26″N 20°59′44,98″E
Zwiedzanie:
Cerkiew leży na Szlaku Architektury Drewnianej. Możliwość zwiedzenia wnętrza istnieje po nabożeństwach. Msze św. w niedziele i święta są odprawiane o godz. 9:30.
Źródła wykorzystane do stworzenia wpisu:
-
Tablica informacyjna przed kościołem,
-
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_%C5%9Bw._Kosmy_i_Damiana_w_Piorunce – dostęp 16 lipca 2017 r.,
-
http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty&id=144 – dostęp 16 lipca 2017 r.,
-
http://www.czyrna-wiz.diecezja.tarnow.pl/#start – dostęp 16 lipca 2017 r.